Dlaczego Wielkanoc co roku wypada w inny dzień

Dlaczego Wielkanoc co roku wypada w inny dzień

Robiąc w grudniu plany na kolejny rok, przeglądamy kalendarz, aby sprawdzić, w jakie dni przypadną dane święta. Robimy to często w celu ustalenia terminu urlopu. Z ciekawością sprawdzamy, ile czeka nas wolnych dni. O ile w przypadku Bożego Narodzenia, czy weekendu majowego wiemy kiedy dokładnie je obchodzić, o tyle w przypadku Wielkanocy sprawa wygląda zupełnie inaczej. Możemy się jej spodziewać zarówno końcem marca jak i w drugiej połowie kwietnia. Jest to dość spora różnica.  Zapewne sporo osób zastanawia się, dlaczego jest to święto ruchome. Dlatego  postanowiliśmy wyjaśnić tę kwestię.

Święto ruchome

Jak już wspomnieliśmy, Wielkanoc jest świętem ruchomym. Jednak dlaczego? Odpowiedzi na to pytanie należy szukać  w Ewangelii. Znajdziemy tam informacje na temat czasu, w którym został ukrzyżowany Jezus Chrystus. A wydarzyło się to, dokładnie trzy dni przed obchodzonym przez Żydów świętem Paschy.  Z kolei to święto obchodzone jest w czasie pierwszej pełni księżyca, po rozpoczęciu wiosny.  A jeszcze dokładnie, przypada na 14 dzień miesiąca, który według kalendarza żydowskiego nazywa się nisan.

Data obchodzenia Wielkanocy została ustalona podczas pierwszego soboru, który odbył się już w 325 roku w Nicei.  Uznano, że święto to będzie obchodzone w niedzielę, wypadającą zaraz po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Oczywiście ta data co roku jest inna. W celu wyznaczenia daty Wielkanocy, obchodzonej przez Chrześcijan, trzeba było wyliczyć, kiedy w kalendarzu juliańskim,  przypada odpowiednik 14 dnia żydowskiego miesiąca nisan. Dodatkowo warto zauważyć, że kalendarz żydowski jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, natomiast juliański to kalendarz słoneczny.

Jednak to nie koniec zawiłego przeliczania dat. W XVI wieku po przejściu na kalendarz gregoriański przyjęto nowe wzory, według których ustalano datę Wielkanocy.  Jednak niezmiennie do dnia dzisiejszego, data jej obchodzenia przypada na niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca.