W ten weekend nie wybieraj się w góry!

W ten weekend nie wybieraj się w góry!

Karpacz – prognoza pogody na weekend

Turyści, którzy obecnie przebywają w Karpaczu oraz wszyscy, którzy są amatorami wypraw w góry, proszeni są, aby w ten weekend, tj. 10-12.03.2023 zmienili swoje plany. Obecnie wyprawa w Karkonosze jest kiepskim pomysłem, a to ze względu na najnowsza prognozę pogody. Wiemy już, że warunki będą wyjątkowo niekorzystne.

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Synoptycy ustalili, że warunki pogodowe spowodowały trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Karkonoszach. Na szlakach górskich panują bardzo złe warunki. Powyżej 1000 m n.p.m. teren jest pokryty lodem, a na lodzie zalega warstwa zamarzniętego śniegu o grubości 120 cm. To powoduje, że jest bardzo ślisko, co znacznie zwiększa ryzyko wypadku.

Odpowiedzialność przy wyprawie w góry

Tylko osoby doświadczone mogą bezpiecznie chodzić po górach, ale nawet i one weryfikują swoje plany względem zagrożenia lawinowego. Nie warto ignorować tego komunikatu, gdyż w takim wypadku można narazić się na utratę zdrowia, a nawet życia. Tylko w tym roku GOPR interweniował już kilkadziesiąt razy, mamy też w Karkonoszach śmiertelny przypadek.