Świątynia Wang i inne kościoły w Karpaczu

Świątynia Wang i inne kościoły w Karpaczu

Karpacz, znany z najwyższego szczytu, jakim jest Śnieżka, kojarzony jest także ze słynną Świątynią Wang. Postanowiliśmy zatem, przybliżyć Wam tę Świątynię, oraz inne Karpackie Kościoły, które warto zobaczyć!

Świątynia Wang – skąd się wzięła?

Świątynia Wang, a właściwie Kościół Górski Naszego Zbawiciela przebyła bardzo długą zanim trafiła do Karpacza. Szczerze mówiąc, powinien jej być poświęcony osobny wpis, opisujący całą historię, co z pewnością w przyszłości nastąpi! Dziś jednak, pokrótce opowiemy, że powstała na przełomie XII i XII wieku w Norwegi w miejscowości – Vang. W całości zbudowany jest z drewna sosnowego. Nie posiada ani jednego gwoździa, wszystkie elementy łączeniowe, zostały wykonane z drewna! Do Karpacza trafił w 1842 roku. W późniejszych czasach, wybudowano kamienną dzwonnicę, by chroniła Świątynię, przed górskim wiatrem. Wnętrze zachowało oryginalne zdobienia i rzeźby. Świątynia Wang, stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Karpacza! Rok w rok odwiedza ją około 100 tysięcy osób!

Jakie inne świątynie warto zobaczyć w Karpaczu?

Kaplica Św. Wawrzyńca – kaplica ta znajduje się na samym szczycie Śnieżki. Budowla ma rotundowy kształt, o wysokości 14 metrów, średnica podstawy wynosi 7 metrów. Zbudowana została w stylu barokowym z kamienia łamanego. Natomiast z wierzchu cała pokryta jest drewnianymi deskami. Dach jest stożkowy, pokryty gontem. W wewnątrz można znaleźć ołtarz, figurę Matki Bożej, Św. Wawrzyńca oraz Św. Wojciecha. Co roku w dniu Św. Wawrzyńca odbywa się tutaj msza święta.

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny – to rzymskokatolicki Kościół Parafialny. Jego budowa rozpoczęła się w 1909 roku. Styl budowy to barok tyrolski. W 1979 roku, rozpoczęto rozbudowę Kościoła. Warto zaznaczyć, że zanim Kościół ten powstał, miasto Karpacz nie posiadało żadnego innego. Dlatego też próbowano przystosować szkołę katolicką, która jest usytuowana na przeciwko dzisiejszego Kościoła Nawiedzenia NMP.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – to zabytkowy kościół katolicki, który został  poświęcony 1908 roku. W środku można zobaczyć między innymi, ołtarz z piaskowca upamiętniający 1000 lecie Chrztu Polski oraz sufit ozdobiony kasetonami z motywami roślinnymi. Kościół ten znajdziecie przy ulicy Konstytucji 3 – go Maja w Karpaczu.