Co kraj to obyczaj, czyli jak świętują Nowy Rok na świecie

Co kraj to obyczaj, czyli jak świętują Nowy Rok na świecie

Świętowanie Nowego Roku ma bardzo długa tradycję. Sięga ona jeszcze starożytności.  Już wtedy uważano, że ma on przynieść pomyślność dobrobyt, dlatego należy go godnie przywitać. Obecnie każdy kraj świętuje odejście starego i początek Nowego roku zgodnie ze swoimi tradycjami, które w różnych częściach świata bardzo się od siebie różnią.

Hiszpania

Hiszpanie świętują nadejście Nowego Roku w gronie rodziny przy stole zastawionym różnorodnymi daniami i napojami. O północy należy zjeść 12 winogron- po jednym z każdym uderzeniem zegara. Wiele osób ogląda  w telewizji transmisję z Madrytu, na której słychać bicie zegara Puerta del Sol.

Zwyczaj ten wiąrze się  z produkcją wina i nadmiarem owoców na tym obszarze. Popularna w hiszpańskich domach tradycja powstała na początku XX wieku.

Grecja

Grecy obchodzą Sylwestra  w atmosferze rywalizacji związanej  z grami takimi jak karty czy kości. Grecy wierzą, że wygrana będzie gwarancją dobrobytu i pomyślności w nadchodzącym roku. Inny zwyczaj polega na podawaniu chleba z bazylią. W jednym kawałku ma być ukryta moneta. Temu do kogo trafi przyniesie szczęście.

Bardzo popularną i ciekawą tradycją jest wieszanie na drzwiach cebuli, co ma gwarantować domownikom dobrobyt.

Japonia

Mieszańcy Japonii wraz z nadchodzącym Nowym rokiem witają także związanych z nim bogów. Na tę okazję, przygotowują pięknie ozdobione smakołyki.  Daniem, które koniecznie powinno zagościć na japoński stole jest washoku. Potrawa składa się wyłącznie z lokalnych, naturalnych składników: ryżu, ryb, warzyw i jadalnych dzikich roślin.