Śnieżne Kotły. Alpejski krajobraz w Karkonoszach

Śnieżne Kotły. Alpejski krajobraz w Karkonoszach

Karkonosze są rejonem bogatym w różnego rodzaju atrakcje przyrodnicze. Piękne widoki i urozmaicony teren przyciągają turystów jak magnes.  Jedną z licznych atrakcji są kotły polodowcowe.

Śnieżne Kotły – charakterystyka

Śnieżne Kotły to nazwa dwóch kotłów polodowcowych, zlokalizowanych pomiędzy Łabskim Szczytem i Wielkim Szyszakiem. Ich górna krawędź leży na wysokości 1490 m. n.p.m. natomiast dno, znajduje się na wysokości 1200 m.n.p.m.  Od północnej strony kotły zamyka wał morenowy. Głębszy z kotłów – Mały Kocioł Śnieżny, jest zlokalizowany na zachodzie. Natomiast większy – Wielki Kocioł, znajduje się po stronie wschodniej. Jego zbocze jest strome, a na jego dnie można zobaczyć Śnieżne Stawki – małe zbiorniki wodne. Na Śnieżne Kotły prowadzą różne trasy. Jedna z nich zaczyna się w Szrenicy.

Alpejski Krajobraz

Śnieżne Kotły to przykład występowania krajobrazu alpejskiego w Karkonoszach.  Zdarza się, że na dnie kotłów śnieg można znaleźć nawet w lipcu. Mimo to, na ich terenie spotkamy interesującą roślinność.  Zalicza się do niej na przykład skalnica śnieżna( gatunek endemiczny), której nie spotkamy nigdzie indziej na terenie całej Europy. Kolejny przykład to rozrzutka alpejska, którą spotkamy także w Tatrach. Jest to rodzaj paproci, której podgatunek  ( bazaltowa skalnica darniowa) rośnie unikatowo w Śnieżnych Kotłach.  Poza wymienionymi, rzadkimi gatunkami roślin, możemy tu spotkać charakterystyczne dla terenów alpejskich: sasankę, wawrzynek, pierwiosnkę maleńką, tojad mocny, modrzyk górski, różę alpejską czy zimoziół północny.

Jeśli zainteresował  cię ten tekst, wybierasz się w najbliższym czasie na szlak lub chciałbyś przeczytać więcej na temat  gór, koniecznie zajrzyj na stronę tatrydlakażdego.pl