Co warto zobaczyć w Karkonoszach

Co  warto zobaczyć w Karkonoszach

Karkonosze kojarzą się przede wszystkim z piękną przyrodą i szczytami górskimi, których zdobywanie cieszy oczy o każdej porze roku. Wybierając się w ten rejon Polski możecie również zobaczyć inne atrakcje takie, jak skanseny muzea, czy zamki. Jeśli dopisze pogoda, możecie śmiało wybrać się na szlak. Nie musicie się jednak martwić, że będziecie się nudzić, w przypadku deszcze, czy niepewnych warunków atmosferycznych.  W Karkonoszach nie brakuje różnorodnych atrakcji, a zatem nuda na pewno wam nie grozi. Poniżej znajdziecie listę miejsc, które warto zobaczyć w Karkonoszach.

Co trzeba zobaczyć w Karkonoszach

Wysoki Kamień

Wysoki Kamień jest szczytem położonym między Karkonoszami a Górami Izerskimi. Widok, który roztacza się ze szczytu, naprawdę robi wrażenie. Z punktu widokowego można zobaczyć nie tylko panoramę Karkonoszy, ale także szczyty gór Izerskich i Kaczawskich. Jeśli będziecie  chcieli zobaczyć to na własne oczy, wybierzcie się na wędrówkę jednym ze szklaków startujących ze Szklarskiej Poręby. Nie są one bardzo wymagające i z ich pokonaniem powinien sobie poradzić nawet niezaprawiony w boju niedoświadczony turysta. Najbardziej uczęszczanym szlakiem jest szlak żółty, który ma swój początek na Zakręcie Śmierci. Wysoki Kamień to miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć, będąc w Karkonoszach. Jeśli więc planujecie się tutaj wybrać, już dziś zaznaczcie ten punkt na swojej mapie, aby przypadkiem go nie przegapić.

Samotnia w Kotle Małego Stawu

Jeśli już jesteśmy przy szczytach górskich i pięknych widokach, bo przecież głównie w tym celu przyjeżdżamy w Karkonosze, warto odwiedzić schronisko górskie Samotnia.  Wycieczka niebieskim szlakiem, będzie idealną rozgrzewką przed wypadami na wyższe szczyty takie jak Śnieżka. Ten niezbyt długi spacer, który powinien wam zając około 1,5 godziny. Zacznijcie w okolicy Świątyni Wang. Do schroniska doprowadzą was urokliwe leśne ścieżki. Przygotujcie się jednak, że na szczycie spotkacie sporo turystów, ponieważ rustykalne schronisko o bogatej historii, cieszy się sporą popularnością wśród odwiedzających Karkonosze. Zapewne przyjdzie wam postać w kolejce po herbatę, czy ciepły posiłek, ale zupa zjedzona w taki klimatycznym miejscu, smakuje przecież najlepiej. Jeśli zapragniecie zjeść w schronisku również śniadanie, nie ma problemu. Schronisko dysponuje sporą ilością miejsc noclegowych, które chętnie udostępnia gościom.

Co poza górami warto zobaczyć w Karkonoszach

Żelazny Tygiel Waloński

W Szklarskiej Porębie ma swoją siedzibę Sudeckie Bractwo Walońskie. Osoby, które chciałyby się dowiedzieć czegoś więcej na temat ludzi gór, mogą w tym celu odwiedzić specjalnie przygotowane i oznakowane miejsca.  Najlepiej zdecydować się na podróż Szlakiem Wolońskim.  Mamy wtedy możliwość zobaczenia wielu ciekawych rzeczy związanych z życiem i kulturą Walończyków, którzy dawniej trudnili się poszukiwaniem minerałów.  Przemierzając wspomniany szlak, dotrzecie do skansenu. Najlepiej zdecydować się na zwiedzanie tej średniowiecznej osady z przewodnikiem, który odpowie na wszystkie wasze pytania i dorzuci  od siebie na pewno kilka ciekawych historii na temat przedmiotów zebranych w muzeum. Dodatkowo będziecie mogli zobaczyć, jak wyglądała dawniej praca garncarza, hutnika i kowala. Ale na samym oglądaniu się nie skończy. Będziecie mogli również sami spróbować swoich sił, biorąc udział w warsztatach i kursach.  Na koniec warto zajrzeć do Starej Chaty Walońskiej, ukrytej na końcu leśnej ścieżki

Zamek Czocha

Zamek Czocha, uznawany jest za perłę architektury, skrytą w Karkonoszach.  To wyjątkowe miejsce, które musicie koniecznie zobaczyć. Gwarantujemy, że niezależnie od tego ile macie lat, nie będziecie się tam nudzić. Sam fakt, że zamek nazywany jest polskim Hogwartem, powinien sprawić, że znajdzie się on na pierwszym miejscu waszej listy atrakcji, które trzeba zobaczyć, będąc w Karkonoszach. Zamek Czocha, znajdziecie także we wszystkich przewodnikach po Dolnym Śląsku. Jeśli chcecie wiedzieć, dlaczego muzeum cieszy się tak dużą popularnością, wybierzcie się tam, wybierając zwiedzanie z przewodnikiem.  W czasie spaceru po tajemniczych komnatach, zapewne usłyszycie różne legendy, które mają mniej lub więcej wspólnego z rzeczywistą historią zamku. O dreszczyk może was przyprawić multimedialna sala tortur, w której organizowane są liczne pokazy i warsztaty dla zwiedzających. Jeśli będziecie głodni większych wrażeń, możecie się wybrać na nocne zwiedzanie, w ramach którego będziecie mogli odkryć tajne przejścia średniowiecznej budowli.

Co jeszcze warto zobaczyć w Karkonoszach

Ogród Japoński Siruwia

Będąc w Karkonoszach zdecydowanie warto zobaczyć Ogród Japoński Siruwia. Jeśli marzycie o wycieczce do Kraju Kwitnącej Wiśni, będziecie zachwyceni wizytą w tym miejscu. W otoczeniu ułożonych w orientalne kompozycje kwiatów możecie zdegustować tradycyjne japońskie  napoje i słodycze. Jakby tego było mało, możecie także kupić japońskie produkty w sklepiku, który znajduje się na terenie ogrodu. Warto zauważyć, że wszystkie kompozycje na terenie obiektu, są ułożone z zachowaniem zasad feng shui. Jak przystało na Małą Japonię, panuje tam harmonia spokój i prostota.

Jeśli w czasie waszej wizyty w Ogrodzie Japońskim będą towarzyszyć wam dzieci, to od razu przygotujcie się na to, że spędzicie tam więcej czasu, niż byście zakładali. Ponieważ na terenie ogrodu znajduje się najwyższy na Dolnym Śląsku plac zabaw, czyli Park Rozrywki. Wasze pociechy będą mogły spędzić czas, zjeżdżając w tunelowych zjeżdżalniach lub budując zamki z piasku w gigantycznej piaskownicy. Sami chyba rozumiecie, że nie można przepuścić takiej okazji.  Dla dorosłych przygotowana jest jeszcze jedna atrakcja. Mianowicie muzeum, w którym znajduje się multimedialny stół. Możecie tam zobaczyć hologram samuraja i różne eksponaty związane z kulturą Japonii.

Park Moniatur

Po wizycie w Małej Japonii czas zobaczyć Dolny Śląsk w miniaturze. Atrakcja turystyczna została stworzona głównie dla dzieci, ale robi wrażenie także na dorosłych, którzy mogą mieć całe województwo w zasięgu ręki. Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska powstał w Kowarach położonych niedaleko Karpacza. Znajdziecie w nim perły Karkonoszy wykonane w skali 1:25. Obiekty są wiernym odwzorowaniem oryginału, więc jeśli nie mieliście czasu, aby zobaczyć wszystkie najważniejsze miejsca w Karkonoszach na żywo, nic straconego. Możecie zrobić sobie z nimi zdjęcie i przyjrzeć się im dokładnie z każdej strony. Bilet wstępu upoważnia do pobytu na terenie parku przez cały dzień, a więc nie musicie się spieszyć.  Aby zwiedzanie było bardziej atrakcyjne, odbywa się ono w grupach prowadzonych przez animatorów. Przewodnicy  w ciekawy sposób opisują po kolei wszystkie miniatury. Wśród nich znajdziecie oczywiście Kościół Wang czy Pałac Łomnica.