Działania saperskie w Karkonoskim Parku Narodowym prowadzą do ewakuacji 24 czerwca

Działania saperskie w Karkonoskim Parku Narodowym prowadzą do ewakuacji 24 czerwca

W nadchodzący czwartek, 24 czerwca, na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego odbędzie się ewakuacja. Wszystko przez intensywne prace saperów, którzy od tygodnia odkopują pozostawione przez Sowietów pociski artyleryjskie zmagazynowane w Karkonoszach. Na czas tych działań zamknięte zostanie także przejście przez drogę, znajdującą się między Betonowym Mostem a Trzema Jaworami.

Patrol saperski reprezentujący 23. Śląski Pułk Artyleryjski z Bolesławca ma zaplanowane na ten czwartek (24 sierpnia) wydobycie czterech niewybuchów w pobliżu wodospadu Szklarki. W miejscu tym, często odwiedzanym przez turystów poruszających się leśną drogą, odkryto pociski artyleryjskie o kalibrze 120 milimetrów, pochodzenia sowieckiego. Dwa z nich urosły wewnątrz korzeni drzew.

Podporucznik Radosław Zielonka z 23. Śląskiego Pułku Artyleryjskiego w Bolesławcu zaznacza, że niezbędna jest ewakuacja ludzi z tej części Karkonoskiego Parku Narodowego przed rozpoczęciem prac saperskich. W tym czasie zamknięte zostaną także drogi i szlaki prowadzące do wodospadu oraz te biegnące wzdłuż rzeki przy trasie DK3 od strony Szklarskiej Poręby i Piechowic do parkingu przy samym wodospadzie. Dodatkowo konieczne jest również zamknięcie fragmentu drogi krajowej Jelenia Góra – Jakuszyce, rozciągającej się od parkingu przy Hotelu Las aż do Szklarskiej Poręby.