Śnieżka – najwyższym szczytem Karkonoszy!

Śnieżka – najwyższym szczytem Karkonoszy!

Któż nie słyszał o słynnym szczycie – Śnieżka?! Chyba nie ma takiej osoby. Ale czy wiecie coś więcej na Jej temat, oprócz tego, że jest to najwyższy szczyt Karkonoszy? Jeśli tak, to świetnie, że posiadasz taką wiedzę! Natomiast dla tych wszystkich, którzy o Śnieżce wiedzą niewiele, zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu.

Śnieżka, co o niej wiemy?

Ma 1602 m npm. Jest to najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów. Śnieżka jest górą na granicy Polsko – Czeskiej, gdzie po Czeskiej stronie jest najwyższym szczytem.  Znajduje się ona na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego w Karpaczu.

Co znajdziemy na szczycie i jak się tam dostać?

Na szczycie, znajduje się Obserwatorium Meteorologiczne, w którym znajdziecie także bar, gdzie zakupić możecie np. ciepłą herbatę. A warto się rozgrzać, bowiem na tym szczycie jest zwykle bardzo zimno i wietrznie. W ciągu całego roku, jest tylko około 100 dni, gdzie średnia temperatura dobowa to 5 stopni Celsjusza. Pamiętajcie, by do takiej wyprawy odpowiednio się przygotować. Bowiem w centrum Karpacza może być latem upalnie a na Śnieżce bardzo mroźno! Na szczycie góry znajdziecie także – kaplicę pod wezwaniem Św. Wawrzyńca, która jest patronem przewodników górskich No dobrze! A jak dostać się na ten słynny szczyt?

Wybierzcie dla siebie odpowiednią trasę w  zależności od tego, w jakim tempie i czasie chcecie przywędrować na szczyt i ile macie siły oraz czy chcecie dotrzeć szlakami po stronie Polskiej czy Czeskiej.

Zielony i Żółty szlak – jest po stronie Czeskiej. Jedne z bardziej łagodnych dróg, które sprzyjają dostaniu się na sam szczyt. Mamy też dwa inne wybory po stronie Polskie. Szlak czarny oraz czerwony. Szlak czerwony, to początkowo łagodna trasa, która z czasem staje się bardziej stroma droga. Zimą nie zawsze w całości jest otwarta, ze względu na ryzyko zagrożenia lawinowego. No i na koniec szlak czarny! Jest to najkrótsza trasa na Śnieżkę, ale za to najcięższa i najbardziej stroma. Ten wymagający szlak, przeznaczony jest dla osób wytrwałych oraz dobrze przygotowanych.

Czy można w jakiś inny sposób dostać się na Śnieżkę?

Oczywiście, że tak! Dla tych, którzy chcieliby podziwiać widoki ze szczytu ,a niestety z jakiś względów nie mogą pójść pieszo, albo zwyczajnie wolą bez wysiłku popodziwiać krajobraz  jest rozwiązanie! Mianowicie jest to Kolejka Gondolowa po stronie Czeskiej, oraz Kolejka Linowa Zbyszek po stronie Polskiej.

Obojętnie, którą pieczą trasę wybierzecie lub czym wiedziecie na szczyt góry – to bezsprzecznie warto! Stamtąd przy bezchmurnej pogodzie widoczność na krajobraz, rozpościera się nawet do 200 km!