Co trzeba zobaczyć w Jeleniej Górze

Co trzeba zobaczyć w Jeleniej Górze

Jelenia Góra zlokalizowana jest w województwie dolnośląskim, które kiedyś była stolicą. To średniej wielkości miasto idealnie nadaje się na bazę wypadową w Karkonosze. Od Karpacza Jelenią  Górę dzieli niespełna 20 km, to żadna odległość. Warto zatem wybrać się do tego urokliwego, choć może nie do końca docenionego przez turystów miasta i zobaczyć co ma do zaoferowania. Poniżej znajdziecie listę miejsc, które warto zobaczyć będąc w Jeleniej Górze

Co warto zobaczyć w Jeleniej Górze

Kościół p.w. świętego Krzyża

Jeśli wybierzecie się do Jeleniej Góry pociągiem, zwiedzanie warto rozpocząć od kościoła p.w. Świętego Krzyża. 5 minut od dworca zmierzając na wprost, bez problemu zauważycie spory budynek świątyni.  Jest to tzw. kościół łaski. Określenie to jest używane w stosunku do kościołów budowanych przez protestantów na mocy pokoju westfalskiego. Budynki mogły być budowane poza granicami miasta. Do ich budowy można było użyć jedynie nietrwałych materiałów. Po zakończeniu drugiej wojny światowej świątyni została przemianowana na kościół katolicki.

Na murach wokół placu przy kościele, możecie zauważyć zabytkowe kaplice nagrobne oraz  dom parafialny. Obok znajduje się również tablica informująca o położeniu w idealnym centrum miasta. Trudną nazwać ją wielką atrakcją, ale jest to ciekawostka,  na którą przy okazji można zerknąć.

 

Ulica 1 Maja

Ulicę 1 maja można nazwać sercem miasta. Znajdziecie tam piękne kamienice, a w nich klimatyczne kawiarnie i wiele restauracji. Deptak prowadzący od dworca do rynku to urokliwe miejsce idealne na spacer o każdej porze roku. Nawet deszczowa pogoda nie jest przeszkodą, aby tam pospacerować, a następnie usiąść w jednej z kawiarni i delektować się herbatą lub kawą. Warto dodać, że ulica kilkakrotnie zmieniała swoją nazwę. Najpierw było to Przedmieście Wojanowskiego. Swoją obecną nazwę deptak otrzymał w 1947 roku. Na szczególną uwagę zasługują barokowe kamieniczki, które od rzucają się w oczy.

 

Co jeszcze warto zobaczyć w Jeleniej Górze

 

Rzeźba Porwanie Europy

 

Rzeźbę Porwanie Europy możecie znaleźć niedaleko ulicy 1 Maja, na ulicy Pocztowej. Przechodząc obok, na pewno jej nie przeoczycie.  Została stworzona, aby 10 rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Jej odsłonięcie miało miejsce dokładnie 20 maja 2014 roku. Rzeźba jest oczywistym nawiązaniem do mitologii greckiej. Konkretnie do miłości Zeusa ukrytego pod skórą byka do śmiertelniczki.

Vahan Bego, twórca Ormiańskiego pochodzenia, pracował nad ważącą półtorej tony rzeźbą przez półtora roku. Tego rodzaju sztuka nie podoba się niektórym mieszkańcom miasta. Koniecznie więc wybierzcie się na ulicę Pocztową i sami oceńcie rzeźbę.

 

Cerkiew św. Piotra i Pawła

 

Będąc w Jeleniej Górze, koniecznie zobaczcie Cerkiew św. Piotra i Pawła, która znajduje się w centrum, na wspomnianej już wcześniej ulicy 3 Maja. Cerkiew została wybudowana na miejscu kaplicy, która uległa całkowitemu zniszczeniu w wyniku pożaru, który miał miejsce w pierwszej połowie XVII wieku. Po zakończeniu II wojny światowej budynek został przekazany do dyspozycji Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Został wyposażony w przedmioty sakralne uratowane ze zniszczonych  cerkwi na Lubelszczyźnie. Jeśli lubicie odwiedzać obiekty sakralne i poczuć ich niepowtarzalną atmosferę, koniecznie zajrzyjcie do tej cerkwi podczas zwiedzania Jeleniej Góry.

 

Rynek w Jeleniej Górze

Rynek zawsze jest sercem miasta, tętniącym życiem. Jest również wizytówką. W przypadku Jeleniej Góry bardzo udaną.  Na środku obiektywnie rzecz ujmując, pięknego rynku znajduje się rzeźba Jelenia oraz instalacja artystyczna zatytułowana Szczudlarz. Otaczające rynek kamienice dawniej zamieszkiwane były przez najbogatszych mieszkańców miasta.

Na środku rynku możecie zobaczyć ratusz wybudowany w XVIII wieku. W jego piwnicach zachowały się fundamenty poprzednich budynków. Pomiędzy kamieniczkami i ratuszem przebiega linia tramwajowa. Na rynku możecie zobaczyć również tramwaj. Jest to pamiątka po dawnej linii tramwajowej, która biegła z Jeleniej Góry do Sobieszowa i Pogórza, przejeżdżając po drodze przez Cieplice.

Miejsca sieć tramwajowa funkcjonowała w jeleniej Górze  od końca XIX wieku do lat 70-tych XX wieku.  Możecie zauważyć pozostałe po niej na rozetach niektórych kamienic zaczepy trakcji. Inne pozostałości to tramwaj ustawiony na rynku, który obecnie pełni funkcje sklepu z pamiątkami, a także tramwaj ustawiony przy pętli autobusowej w Podgórzynie.

Na Jeleniogórskim rynku możecie znaleźć także fontannę Neptuna, która trochę dziwnie wygląda w podgórskim mieście. Jednak jest to nawiązanie do związków Jeleniej Góry z nadmorskimi kupcami.

Po więcej informacjo oraz mapki z zaznaczonymi miejscami, które warto odwiedzić w mieście, możecie się zgłosić do punktu informacji turystycznej zlokalizowanego również przy rynku.

Wieża Zamkowa

Będąc w Jeleniej Górze, koniecznie wybierzcie się na Wieżę Zamkową. Jest ona udostępniona do zwiedzania za darmo i przez cały rok.  Jest to punkt widokowy, z którego możecie zobaczyć panoramę całego miasta.

Wieża jako jedyny element bramy miejskiej zachowała się do chwili obecnej.  Wieża zamkowa, która w całej okazałości dotrwała do XIX wieku, służyła dawniej za więzienie miejskie.

Jeśli przejdziecie 50 metrów dalej, zobaczycie Basztę Grodzką. Została gruntownie przebudowana i obecnie pełni funkcje mieszkaniowe oraz kulturalne. W jej wnętrze został nawet wbudowany budynek mieszkalny.

Samą basztę można zobaczyć od strony ulicy Sobieskiego.

 

Jeden komentarz o “Co trzeba zobaczyć w Jeleniej Górze

  1. Jelenia Góra to też dobra baza wypadowa, jak ktoś lubi zwiedzanie zamków. W regionie ich nie brakuje!

Comments are closed.