Pracowity długi weekend karkonoskiego GOPR-u

Pracowity długi weekend karkonoskiego GOPR-u

Przedłużony weekend okazał się bardzo pracowity dla karkonoskiego GOPR-u. W czasie czerwcówki ratownicy musieli interweniować aż 36 razy.

Zgłoszenia napływały praktycznie z całego podległego grupie terenu.  Ponieważ pogoda i widoczność zdecydowanie zachęcały do górskich wycieczek, na szlakach zrobiło się tłoczno. Sporo osób zdecydowało się także na wspinaczkę po skałkach.  Niestety, w wielu przypadkach turyści nie byli wyposażenie w odpowiedni sprzęt, co skutkowało wysypem nieprzyjemnych wypadków.

Wciąż wiele osób zamiast adidasów zakłada trampki, które kompletnie nie sprawdzają się na kamienistych i wymagających karkonoskich szlakach.  Wystarczy jeden błędny ruch, aby objechała nam noga, co może skutkować skręceniem kostki lub inną kontuzją.  Takie zdarzenia niestety miały miejsce w czasie długiego weekendu.  Ratownicy GOPR-u byli zmuszeni do interwencji. W niektórych przypadkach nie obyło się bez sprowadzania turystów ze szlaku przy użyciu noszy.  Konieczna okazała się także interwencja Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Kilka ważnych rad

Pamiętajmy, że każda wycieczka w góry wymaga od nas odpowiedniego i odpowiedzialnego przygotowania. Karkonosze są wymagającym terenem, dlatego nie możemy zapominać o niezbędnym ubiorze i sprzęcie.  W upalne dni, należy także pamiętać o nawadnianiu organizmu. Dlatego kluczowe jest, aby zabrać ze sobą na szlak wystarczającą ilość wody.  Nie zapominajmy także o nakryciu głowy i użyciu kremu z filtrem.  Są to podstawowe zasady. Jeśli będziemy ich przestrzegać, będziemy mogli  w pełni korzystać z uroków karkonoskich szlaków bez konieczności wizyty w szpitalu.