Makaron. Krótka historia.

Makaron. Krótka historia.

Włochy i Chiny od lat kłócą się  o to, gdzie powstał makaron. Tymczasem źródła historyczne w postaci wykopalisk archeologicznych potwierdzają, że makaron pochodzi jednak z Azji.  Do Włoch przywiózł go w XIII wieku Marco Polo. Jednak mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego twardą obstają przy swoim  i uważają, że już starożytni Rzymianie zajadali się plackami z mąki wysuszonymi na słońcu. Rzekomo miałby to być prototyp współczesnego makaronu, który znamy.  Nie da się jednak ukryć, że swoją popularność na całym świecie zawdzięcza on Włochom.

W XIII wieku mieszkańcy Sycylii zajęli się produkcją makaronu, a 200 lat później spróbowano go przygotowywać pszenicy durum.  Po kolejnych 200 latach stworzono pierwsze mieszadła pomocne w produkcji makaronu.

Historia makaronu nie jest jednoznaczna i jak to często bywa, wiąże się z nią wiele legend. Jedna mówi o tym, że na jeden ze statków dostała się woda, która wymieszała się z przewożoną na nim mąką.  Powstałe z tego połączenia kawałki masy  dostały się ponoć do ładowni. Zostały ugotowane i wykorzystane jako posiłek dla niewolników.

Druga legenda mówi o piekarzu, który podczas wyrabiania chleba oczyszczał ręce z ciasta. Aby jednak nic się nie zmarnowało, używał go później do zagęszczania zupy.

We Włoszech możemy spotkać aż 300 rodzajów makaronu. Podobny każdy z nich zachowuje się inaczej w połączeniu ze sosem. Tajemnica tkwi w kształcie. Inny powinniśmy wybrać do sosu z mięsem, inny będzie się idealnie komponował z owocami morza, ale do zup czy sałatek powinniśmy wybrać całkiem odmienny rodzaj.