Lemoniada idealna na upalne dni

Lemoniada idealna na upalne dni

W upalne letnie dni każdy rodzaj orzeźwienia jest na wagę złota. Idealnym sposobem na ochłodę jest przyrządzona w domu lemoniada. Jest to smaczny napój, który ugasi każde pragnienie.  Tradycyjnie przygotowuje się go z cytryny cukru i oczywiście wody.  Jednak jeśli lubicie eksperymentować, to tradycyjnego składu możecie dorzucić dodatkowo sezonowe owoce, warzywa lub zioła, takie jak mięta czy melisa.  Zadaniem lemoniady jest nie tylko ugaszenie pragnienia, ale także dostarczenie organizmowi niezbędnych witamin i elektrolitów, które tracimy w upalne dni w zastraszającym tempie.  Na ten temat pisze także strona https://esulejowek.pl/home-8/

Lemoniada w prostych krokach

Lemoniadę zwykle przygotowuje się z owoców cytrusowych takich jak cytryny, grejpfruty, pomarańcze czy limonki. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wykorzystać również owoce sezonowe: truskawki maliny, arbuzy. Świetnie mogą się sprawdzić także soczyste warzywa, takie jak ogórek.

Bazą stanowiącą podstawę napoju możemy przygotować z wody mineralnej, filtrowanej lub ulubionego soku z kartonu.  Jeśli zdecydujmy się na ostatni wariant, dodajmy do naszej lemoniady proporcjonalnie mniej cukru. Prawdopodobnie nie będzie wcale potrzeby, aby go dodawać, bo ten zawarty w soku okaże się wystarczający. Jeśli jednak uznamy, że napój jest za mało słodki, zamiast  cukru możemy dodać zdrowsze zamienniki takie jak ksylitol lub erytrol.  przed dodaniem najlepiej rozpuścić je w ciepłej wodzie i dopiero schłodzone dodać do naczynia z wodą, lub sokiem.  Aby smak naszej lemoniady był bardziej bogaty, możemy dorzucić do niej zioła. Idealnie sprawdzą się mięta, melisa, rozmaryn, czy bazylia.  Pasować będzie także kardamon, czy imbir.

Jeśli zależy nam na tym, aby nasz napój był szybko zimny i miał działanie chłodzące, możemy do niego dorzucić do niego kilka kostek lodu.  Aby nasz lemoniada była bardziej aromatyczna i wyrazista w smaku, najlepiej przygotować ją kilka godzin wcześniej, zanim będziemy chcieli ją podać naszym gościom.