Sakralne miejsce odpoczynku ikon kultury wrocławskiej

Sakralne miejsce odpoczynku ikon kultury wrocławskiej

Na terenie cmentarza, położonego w otoczeniu drewnianego kościoła ewangelickiego Wang, datującego się na przełom XII i XIII wieku, spoczywają dwie wybitne osobistości związane z kulturą Wrocławia. Są to poeta Tadeusz Różewicz i tancerz oraz aktor – Henryk Tomaszewski, który jest również założycielem Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

Świątynię wybudowano na przełomie XII i XIII wieku w norweskim mieście Vang. Następnie, w połowie XIX wieku, przeniesiono ją kompletnie do Karpacza. Na przylegającym do niej cmentarzu, proces grzebania zmarłych rozpoczął się natychmiast po zainstalowaniu kościoła. Zakończyło się to z kolei wraz z upływem II wojny światowej.

Tradycję pochówków na tym cmentarzu wznowiono w 2001 roku, ale tylko pod postacią urnowych. To właśnie wtedy miejsce odpoczynku znalazł tu utalentowany artysta – Henryk Tomaszewski, który był zarówno tancerzem, aktorem, mimem, jak i założycielem oraz dyrektorem Wrocławskiego Teatru Pantomimy. W 2014 roku, zgodnie z ostatnią wolą wybitnego poety, urna z prochami Tadeusza Różewicza również została tu złożona.