Akcja ratunkowa GOPR Karkonosze: bezpieczna ewakuacja piątki turystów

Akcja ratunkowa GOPR Karkonosze: bezpieczna ewakuacja piątki turystów

W sobotę, 9 grudnia, pod osłoną wieczoru, doszło do dramatycznej akcji ratunkowej w rejonie Śnieżnych Kotłów. Wykonana została przez ekipę GOPR Karkonosze. Pięciu turystów, których podróż stała się niebezpiecznie trudna ze względu na warunki na grzbiecie, zostało ewakuowanych w bezpieczny sposób przez zdecydowane i profesjonalne działanie zespołu ratowników.

Turyści podróżowali szlakiem o dużej zimowej trudności. Wsparciem dla nich nie były panujące warunki pogodowe. Zmagać musieli się z bardzo ograniczoną widzialnością, silnym wiatrem o prędkości przekraczającej 12 m/s oraz temperaturą odczuwalną na poziomie blisko -15 stopni Celsjusza. Do tego doszedł obfity opad śniegu, co tylko zwiększało niebezpieczeństwo podczas ich podróży.

„Naszym ratownikom udało się przeprowadzić skuteczną i bezpieczną ewakuację dzięki szybkiemu i odpowiedniemu reagowaniu na sytuację. Chcemy przypomnieć wszystkim, jak ważne jest roztropne i świadome podejmowanie decyzji o wyborze szlaków górskich, mając na uwadze panujące warunki atmosferyczne” – mówią członkowie GOPR Karkonosze.

Działania związane z bezpieczeństwem w Karkonoszach są na bieżąco publikowane przez grupę na platformach społecznościowych. Wszystkim planującym wyprawę w góry polecają zapoznanie się z tymi informacjami.