Planowane inwestycje w sektorze kolejowym na Dolnym Śląsku w 2024 roku

Planowane inwestycje w sektorze kolejowym na Dolnym Śląsku w 2024 roku

Dolnośląski samorząd ma ambitne plany dotyczące rozwoju infrastruktury kolejowej na swoim terenie w 2024 roku. Wśród zapowiedzianych projektów znajduje się m.in. reaktywacja połączenia kolejowego do popularnego turystycznie Karpacza oraz przeprowadzenie remontów na liniach prowadzących do Lądka-Zdroju i Góry. Wszystko to ma nastąpić już za rok. Warto również zaznaczyć, że niedawno udało się przywrócić kursy do Świeradowa-Zdroju, co było pierwszym takim przypadkiem od ponad ćwierćwiecza.

Z przedstawionego przez Tymoteusza Myrdę, członka zarządu województwa, planu wynika, że w najbliższym czasie priorytetem dla regionu będą inwestycje związane z remontami dróg kolejowych na terenie Dolnego Śląska.

Prace remontowe mają objąć trasę z Jeleniej Góry do Karpacza i Kowar. Województwo dolnośląskie zamierza na ten cel przeznaczyć 37,8 milionów złotych ze środków własnych oraz dodatkowo 50 milionów złotych pozyskanych z funduszy europejskich.

Szczegółowo, linia kolejowa z Jeleniej Góry do Karpacza została przeznaczona do remontu po tym jak została przekazana Dolnośląskiemu samorządu przez Polskie Koleje Państwowe (PKP). Segment pomiędzy Jelenią Górą a Mysłakowicami już jest poddawany pracom remontowym, które realizuje firma Infrakol z Jawora. Środki na ten cel pochodzą z Polskiego Ładu. Z kolei odcinek drugi jest remontowany przez firmę ETF Polska.