Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu prezentuje twórczość Józefa Szymańskiego

Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu prezentuje twórczość Józefa Szymańskiego

W Miejskim Muzeum Zabawek w Karpaczu niedawno miała miejsce inauguracja ekspozycji dzieł Józefa Szymańskiego. Wystawa, zatytułowana (p)Oszukiwanie, jest dostępna do zwiedzania aż do 14 stycznia 2024 roku.

Józef Szymański to absolwent studiów geodezyjnych na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, które ukończył w 1974 roku. Po zdobyciu dyplomu podjął pracę jako geodeta w Powiatowym Biurze Geodezyjnym w Jeleniej Górze. Od roku 2022 korzysta ze zasłużonej emerytury.

Szymański sam określa się jako „malujący geodeta”. Interesuje się sztuką od długiego czasu. Już podczas edukacji szkolnej rysował i malował, by później doskonalić swoje umiejętności w Jeleniogórskim Centrum Kultury, gdzie uczęszczał na zajęcia w pracowni rysunku, malarstwa oraz grafiki. Obecnie jest członkiem Pracowni Malarskiej Ryszarda Tyszkiewicza, zwaną „Pasja”, jak również Grupy Artystycznej „Pi -art”.

W 2019 roku otrzymał prestiżową nagrodę Grand Prix Dolnośląskiego Przeglądu Plastyków Nieprofesjonalnych w Dzierżoniowie. Twórczość Szymańskiego była prezentowana na różnych wystawach w całym kraju, między innymi w Jeleniej Górze, Wrocławiu, Zgorzelcu, Karpaczu, Kamiennej Górze i Złotoryi.