Karkonoski Park Narodowy zaprasza do odkrywania tajemnic przyrody i historii w nowoczesnym wydaniu

Karkonoski Park Narodowy zaprasza do odkrywania tajemnic przyrody i historii w nowoczesnym wydaniu

W malowniczym Pałacu Sobieszów, pochodzącym z XVIII wieku – obecnej siedzibie Karkonoskiego Parku Narodowego – odsłonięto dwie interaktywne wystawy multimedialne. Przystosowane w taki sposób, że zwiedzający mogą dotykać eksponatów, stanowią miejsce atrakcyjne dla odwiedzających niezależnie od pogody. Dodatkowo, atrakcje te uzupełniają strefa relaksu oraz przestrzeń przeznaczona na kiermasze.

Pierwsza z prezentacji, zatytułowana „Klimatyczne Karkonosze”, zajmuje niemal 1600 metrów kwadratowych w przestronnym budynku dawnej stajni. Składa się ona z sześciu tematycznych sal, które oferują wgląd w geologiczną historię Karkonoszy oraz przedstawiają skały i minerały, z których utworzone zostało to górskie pasmo. Wystawa ta została zaprojektowana w enigmatycznym i lekko futurystycznym stylu, a największą jej zaletą jest możliwość dotyku wszystkich eksponatów.

Drugą ekspozycją jest „Pałac Sobieszów”, która zlokalizowana jest na parterze budynku pałacowego, obejmując około 550 metrów kwadratowych i osiem sal tematycznych. Wystawa ta ma na celu ukazanie historii i genealogii śląskiego rodu Schaffgotschów. W gabinecie zarządcy goście mają szansę zapoznać się z replikami oryginalnych dokumentów dotyczących majątku, natomiast sala gospodarki leśnej umożliwia doświadczenie trudów pracy karkonoskich drwalów na własnej skórze.

Interaktywny fotoplastykon, umieszczony w jednym z pomieszczeń, pozwala na bliższe obserwacje reprezentantów okolicznej fauny i flory, zarówno za sprawą starodawnych grafik, jak i nowoczesnych filmów przyrodniczych.