Ożywienie dolnośląskiej sieci kolejowej: powrót pociągów do Karpacza i modernizacja linii

Ożywienie dolnośląskiej sieci kolejowej: powrót pociągów do Karpacza i modernizacja linii

Według najnowszych doniesień, długo oczekiwane przez lokalnych mieszkańców połączenie kolejowe do Karpacza najprawdopodobniej zostanie uruchomione wiosną 2024 roku. Taką informację przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Jednak to nie jedyne plany inwestycyjne w sektorze kolejowym na Dolnym Śląsku – powstają również założenia dotyczące remontu linii prowadzących do Srebrnej Góry oraz Lądka Zdroju.

Start kursów pociągów do Karpacza pierwotnie zaplanowany był na rok 2023, ale niestety nie doszło do tego z powodu przesunięcia terminu rozstrzygnięcia przetargu na drugi etap reaktywacji linii kolejowej łączącej Jelenią Górę z Karpaczem. O kontrakt ubiegało się aż 16 firm.

– Naszym priorytetem jest skuteczna walka z wykluczeniem komunikacyjnym mieszkańców Dolnego Śląska. Świeradów-Zdrój wrócił już na kolejową mapę Polski a w następnym roku nasze pociągi będą kursować także do Karpacza – zapowiadał na niedawnej konferencji Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Reaktywacja linii kolejowej między Jelenią Górą a Karpaczem podzielona została na dwie części. Pierwszy odcinek obejmuje trasę od Jeleniej Góry do Mysłakowic, natomiast drugi odcinek łączy Mysłakowice z Karpaczem. Prace modernizacyjne na pierwszym odcinku są już za nami, teraz skupiają się one na drugim etapie.