Kwiat Paproci w konkursie plastycznym

Kwiat Paproci w konkursie plastycznym

Podczas nauki w szkole poznajemy mitologię grecką oraz rzymską. Uczymy się imion poszczególnych bogów oraz ich przymiotów. Zapoznajemy się z historią bitew i wydarzeń, które rozegrały się na terenie Grecji i Rzymu. W podręcznikach czytamy, że są to kolebki cywilizacji. Gdyby nie ówcześni filozofowie i myśliciele, świat byłby inny. Nasz sposób myślenia i wynalazki, z których korzystamy, zawdzięczamy osiągnięciom starożytnych. Wszystko to jest oczywiście prawdą. Dobytek kulturowy oraz historyczny Rzymu i Grecji są niewątpliwym dziedzictwem i leży u podłoża rozwoju naszej cywilizacji. Jednak przy tym wszystkim zapominamy, że również Słowianie mają swoją mitologię, która była bardzo rozwinięta. Warto sięgnąć również po nią i poznać postaci ówczesnych bóstw i sposób, w jaki były one czczone. Bardzo możliwe, że odnajdziemy tam nawiązanie do świąt, które obchodzimy współcześnie.

 

Gmina Karpacz postanowiła sięgnąć do słowiańskich korzeni i zorganizowała konkurs plastyczny pod tytułem „Mój Kwiat Paproci”. Jest to nawiązanie do legendy. Głosi ona, że w najkrótszą noc w roku, Noc Świętojańska rozkwita właśnie Kwiat Paproci.  Osobna, której uda się go odnaleźć, zostanie obdarowana wielkim bogactwem i będzie żyła w dostatku.  Uczniowie szkół średnich i podstawowych mają pobudzić do działania swoją wyobraźnię  i przedstawić własną  wizję kwiatu.

 

Wszyscy chętni mogą wziąć udział w konkursie, który organizuje Gmina Karpacz, referat Promocji i Rozwoju.  Młodzież może zgłaszać różnego rodzaju prace twórcze. Mogą to być zarówno rękodzieła jak i obrazy czy też rysunki.  Mają one przedstawiać indywidualną wizualizację Kwiatu Paproci.

Prace można zgłaszać do 20 czerwca, do godz. 15.  Rozstrzygniecie konkursu nastąpi 25 czerwca, w czasie imprezy „Jany – Noc Świętojańska”.