Dlaczego spanie na prawym boku jest niezdrowe

Dlaczego spanie na prawym boku jest niezdrowe

Część z nas jest w stanie przespać noc, nie zmieniając pozycji. Inni wiercą się i rzucają po całym łóżku. Jest również grupa osób, które z powodu dolegliwości zdrowotnych muszą spać w konkretnej pozycji. Jednak niezależnie od okoliczności warto wiedzieć, że spanie na prawym boku może mieć dla nas niekorzystne skutki.

Okazuje się, ze najzdrowsze jest spanie na lewym boku. Ta pozycja usprawnia pracę serca i pozwala na łatwy przepływ krwi z góry na dół. Leżenie na prawym boku powoduje wygięcie aorty w lewą stronę. Ponadto sprawia, że nasz krew kieruję się w górę. Przez co serce, musi wykonać cięższą pracę podczas pompowania krwi.

Warto także wiedzieć, że spanie na lewym boku zmniejsza ryzyko pojawienia się zgagi i wpływa pozytywnie na procesy trawienne.  Wynika to z tego, że jelito grube, będące miejscem gromadzenie się odpadów przemiany materii ma swój początek z prawej strony brzucha, a koniec w lewej. Zatem dzięki działaniu grawitacji łatwiej w takiej pozycji resztki pokarmu mogą się przemieścić z jelita cienkiego do grubego.

Udowodniono również, że spanie na lewym boku jest korzystniejsza od spania na plecach lub brzuchu. Spanie na plecach często kojarzy nam się negatywnie z SDS- syndromem nagłej śmierci niemowlęcia. Natomiast spanie na plechach w wielu przypadkach powoduje dolegliwe bóle kręgosłupa.

Ponadto naukowcy udowodnili, że spanie na lewym boku pomaga na szybsze usunięcie toksyn z mózgu.  To bardzo dobra wiadomość, w kwestii minimalizacji zachorowań na Alzheimera i starczą demencję.