Niezapomniane dzieła Jerzego Jakubowa na wystawie w Miejskim Muzeum Zabawek w Karpaczu

Niezapomniane dzieła Jerzego Jakubowa na wystawie w Miejskim Muzeum Zabawek w Karpaczu

Jurek Jakubów, utalentowany twórca z Kowar, znany i ceniony w kraju oraz za granicą, ma na swoim koncie mnóstwo nagród. Charakteryzuje go unikalny styl artystyczny. Jego prace z ostatniego półwiecza można teraz podziwiać na wystawie w Miejskim Muzeum Zabawek w Karpaczu.

Wystawa obrazów Jerzego Jakubowa to wyjątkowe wydarzenie, jakiego nie było od dawna. Choć Jakubów jest najbardziej rozpoznawany dzięki swym drzeworytom i grafikom, na tej ekspozycji ukazał inne aspekty swojej twórczości. „Dopiero na tej wystawie zdałam sobie sprawę z jego wszechstronności. To niesamowite, jak perfekcyjnie radzi sobie zarówno z graficznymi narzędziami, jak i z pędzlem” – komentuje Janina Hobgarska, była dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Jeleniej Górze.

Jakubów w swojej twórczości skupia się na tym, co jest mu najbliższe – Górach Olbrzymich. W jego przedstawieniach gór nie brakuje jednak głębi – artysta prowadzi dyskusję z ich ewolucją na przestrzeni lat. „Tęsknotę za utraconym obrazem gór odczuwam jako konsekwencję utraty ich duchowości. Góry, które kiedyś były pełne tajemniczości, teraz są wydeptane przez komercję. Nawet w moich pracach one ewoluują, stają się bardziej uproszczone, stają się syntezą. Choć nadal są to góry, są dalekie od pierwotnych Karkonoszy” – wyjaśnia Jerzy Jakubów.