Planowana budowa toru saneczkowego z plastiku w Karpaczu zbliża się ku realizacji

Planowana budowa toru saneczkowego z plastiku w Karpaczu zbliża się ku realizacji

Po spełnieniu wszystkich formalności prawnych, niebawem rozpoczną się prace budowlane nad tworzeniem plastikowego toru saneczkowego na terenie Karpacza. Projekt wykonawczy obiektu jest już gotowy do wdrożenia. Stworzyli go mgr inż. arch. Marcin Kulpa i dr inż. arch. Piotr Łabowicz, których siedziba znajduje się w krakowskiej PERBO Group.

Jest już także uprawomocnione pozwolenie na budowę tej atrakcji, a trwa ostatnia faza przygotowań do ogłoszenia przetargu, który wyłoni głównego wykonawcę inwestycji. Według kosztorysu, całkowita wartość projektu to 5,8 mln zł. Główne finansowanie (70 procent) będzie pokrywane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Dodatkowo, dofinansowanie z budżetu województwa wyniesie 1,5 mln zł, a gmina zamierza przeznaczyć na ten cel około 1 mln zł. W tej kwocie uwzględnione są koszty związane z wyłączeniem terenu pod budowę z produkcji leśnej – 700 tys. zł.

Planowany tor saneczkowy, niebędący wymagający sztucznego mrożenia, będzie miał długość 460 metrów. Różnica wysokości między punktem startowym a celem wyniesie 37,5 metra, co przełoży się na średni spadek rynny lodowej na poziomie około 9,38%.