Wspólny projekt na rzecz ochrony i poprawy warunków w Karkonoskim Parku Narodowym

Wspólny projekt na rzecz ochrony i poprawy warunków w Karkonoskim Parku Narodowym

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), polski oraz czeski Karkonoski Park Narodowy, samorząd miasta Karpacz, a także właściciel Śląskiego Domu wraz z operatorem wyciągów narciarskich na Kopie, zawarli porozumienie na szczycie Śnieżki. Celem porozumienia jest realizacja wspólnego projektu, który ma na celu ochronę i ulepszenie warunków w tym unikalnym obszarze.

Projekt ten zakłada szereg działań, w tym budowę nowej infrastruktury kanalizacyjnej. Zaplanowano, że ścieki ze Śnieżki – najwyższego szczytu Dolnego Śląska i Czech, a także ze Śląskiego Domu i stacji narciarskiej na Kopie zostaną przetransportowane do oczyszczalni miejskiej w Karpaczu.

Planowane są również prace związane z instalacją wodną. Nowe ujęcie ma powstać na Równi pod Śnieżką. Inna część projektu obejmuje budowę linii energetycznej prowadzącej na szczyt tego górującego nad okolicą szczytu. Ponadto planuje się remont dolnego talerza wyciągu, gdzie ma ponownie funkcjonować restauracja.

Dyrektor IMGW, Robert Czerniawski, podkreślił w rozmowie z Radiem Wrocław, że wszelkie prace muszą być przeprowadzone z poszanowaniem środowiska. „Restauracja na dolnym talerzu jest ważna dla samorządu”, powiedział Czerniawski. „Jednak wszystko musi być wykonane zgodnie z wytycznymi ochrony środowiska i przyrody. Dlatego kanalizacja i wodociąg muszą być zbudowane z najwyższym poszanowaniem dla natury i środowiska”.