Głaśnica. Propozycja na spacer dla każdego

Głaśnica. Propozycja na spacer dla każdego

Podczas długich, letnich dni lubimy odkrywać nowe, nieoczywiste miejsca i trasy. Znalezienie przestrzeni, która nie byłaby wypełniona po brzegi turystami, często graniczy z cudem. Nie znaczy to jednak,  że jest niemożliwe. Naszą propozycją na letni (ale nie tylko), spacer jest Głaśnica. Położona w malowniczej okolicy i dostępna praktycznie dla każdego. Oferująca piękne widoki i niezbyt wymagająca lokalizacja sprawia, że nie może jej zabraknąć na mapie miejsc, które koniecznie należy odwiedzić, będąc w Karkonoszach.

Głaśnica to osiągające wysokość 608 m n.p.m. północne zakończenie grzbietu Grabowca, znajdującego się w masywie Pogórza Karkonoskiego. Obszar ten charakteryzuje się silnym zalesieniem, w skład którego wchodzą głównie świerki.  Podłoże składające się z granitu karkonoskiego uwidacznia się na szczycie, gdzie możemy zobaczyć dwie grupy skalne, utworzone w centralnym punkcie wzniesienia.

Na szczyt możemy dostać się licznymi drogami leśnymi, które zostały przygotowane do użytku turystów. Droga transportowa o podłożu bitumicznym utworzona specjalnie, aby ułatwić dojazd służbom leśnym, jest najłagodniejszym wariantem. Z trasy możemy podziwiać panoramę Kotliny Jeleniogórskiej, Rudawy Janowickie, a także Karkonosze.  Wcześniej droga oznaczona była jako czerwony szlak, jednak w wyniku prac leśnych, oznaczenie przeniesiono w inny rejon wzniesienia.

Stojąc na południowej stronie zbocza Głaśnicy możemy zobaczyć Pogańską Dolinę oraz Przełęcz 650.  Wschodnia część wzgórza prowadzi do zabudowań Mikłowa. Od zachodniej strony możemy natomiast dojść do Sosnówki.  Przez szczyt prowadzi czerwony szlak turystyczny. Jest to Główny Szlak Sudecki, który prowadzi z Mysłakowic do Karpacza.